Yakı Otunun Faydaları

Yakı Otu, bir tür bitki çeşitlidir. Bilirsiniz ki bitkilerin çok faydaları vardır. peki yakı otunun faydaları nelerdir? gelin hep birlikte göz atalım. Bu bitkiden hazırlanan çay prostatit (prostat il...

Yakı Otunun Faydaları

Yakı Otu, bir tür bitki çeşitlidir. Bilirsiniz ki bitkilerin çok faydaları vardır. peki yakı otunun faydaları nelerdir? gelin hep birlikte göz atalım.

Bu bitkiden hazırlanan çay prostatit (prostat iltihaplanması ve BPH (Prostat büyümesi) problemlerine karşı çok etkilidir. İçerdiği bileşenlerle ilgili bilim adamlarının yapmış oldukları araştırmalar bu bitki ile hazırlanan çayın anormal prostat büyümesini engellediğini kanıtlamıştır. Küçük çiçekli yakı otu ile prostat tedavisine başlanıldıktan sonra çok kısa sürede gece tuvalete gitme isteğinde ciddi azalmalar olduğu görülür. 2006 yılında Pretoria Üniversitesinde yapılan çalışma anti-inflamatuar, antibakteriyel ve antioksidan bakımından BPH ve prostatit tedavisinde diğer bitkilere göre bu bitkiden hazırlanan ekstrenin daha etkili olduğu kanıtlanmıştır. Yakı otu çayı idrar yolları ve mesanede oluşan rahatsızlıklar için de oldukça faydalıdır. Özellikle kırk yaş ve üstü erkeklerde hormonal değişikliklere bağlı olarak prostat gelişimin hızlandıran bunun yanı sıra saç dökülmesi ve saç beyazlamasına da neden olan dihidrotestesteron seviyesi artabilmektedir. İşte prostata bunun yanı sıra saç dökülmesine ve beyazlamasına neden olan DHT hormonu seviyesinin düşürülmesinde bu bitki. bu alanda üretilen ilaçlar kadar tesirlidir. Bu bitkiden hazırlanan çay iltihap giderici ve spazm çözücü özellik taşır. Vücuttaki toksinlerin dışarı atılmasını sağlar. Öksürüğü giderir ve astım hastalarında rahatlama sağlar.

Prostat Tedavisinde Hangi Yakı Otu Türü Kullanılmalıdır?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi dünya üzerinde 160 ülkemizde de 20’nin üzerinde çeşidi bulunmaktadır. Prostat tedavisi için kullanılacak çeşidi ise çiçekleri küçük, çiçek renkleri kırmızıya yakın açık pembe veya beyazımsı olanıdır. Bunun dışındakilerin hiçbir faydası bulunmamaktadır.

Yakı Otu Çayı Nasıl Hazırlanır?

1 fincan kaynamış suya 1 çay kaşığı kadar bitkinin küçük çiçekli olanından atılır ve 10 dk demlenmesi beklenir. Demlendikten sonra süzülür, sabah ve akşam yemeklerinden önce aç karna içilir. İki hafta uygulandıktan sonra 3-4 gün ara verilir.

Yakı Otunun Faydaları içeriği, 13 Mart 2019 tarihinde Malatya.com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha