Malatya Yemek Rehberi

Eğer Malatya iline yolunuz düştüyse kesinlikle Malatya yöresine ait olan bu yemeklerden tatmadan gitmemelisiniz. işte Malatya yöresine ait yemekler...  İçli Köfte Bulgurun anavatanı olarak da b...

Malatya Yemek Rehberi

Eğer Malatya iline yolunuz düştüyse kesinlikle Malatya yöresine ait olan bu yemeklerden tatmadan gitmemelisiniz.

işte Malatya yöresine ait yemekler...

 İçli Köfte

Bulgurun anavatanı olarak da bilinen Malatya’dan bahsediyorsak hele ki mutfağından ve yemeklerinden konuyu açmışsak, Malatya’nın en meşhur yemekleri listesinin en başına tabi ki içli köfte gelecektir. Bulgura, kıyma veya ıspanak eşliğinde yumurta şekli verildikten sonra haşlanarak tüketilir Malatya’da. Oldukça zahmetli olduğundan ve el mahareti gerektirdiğinden Malatya’nın hanımları imece usulü bir araya gelerek yaparlar içli köfteyi.

Analı Kızlı

İlk maddede içli köfte dedik, bu içli köfteler Analı kızlı yemeğinin analarıdır aslında. Aynı bulgurlu karışımdan bir de ufak ufak yavrucakları yapılır, böylece analı kızlı köfte olurlar. Malatya'nın yöresel yemekleri arasında yerini bulan bu yemek, kavrulan soğan ve salçaya su eklenir ve analı kızlılarla beraber pişirilir. Sulu yemek olarak tüketilen analı kızlı köfte, Malatya'nın demirbaş yemeklerindendir.

Nahna (Lahana) Sarması

Bildiğiniz beyaz lahana sarması aslında. Bulgurdan bir iç hazırlanarak sarılır ve tek başına bir ana yemek olarak tüketilir Malatya’da. Size bir de ipucu verelim, eğer bir Malatya sofrasına konuk olursanız ve lahana sarması gelirse hemen karabibere uzanın ve sarmalarınızın üzerine serpin. Malatyalıların takdirini toplayacağınızı garanti ediyoruz. Zira karabibersiz yenmiyor bu lezzet buralarda.

Ayranlı Kiraz Yaprağı Köftesi

Bu yemeği bir tek Malatyalı olanlar bilir. Malatya ile yakından bir ilişki kurmadıysanız bu yemeği duymuş olabileceğinizi pek düşünmüyoruz. Malatya yemekleri listesinde zrivelere oynayan bu lezzetin ana malzemesi kiraz yaprağından yapılan sarmalardır. Yoğurtlu bir sosla birlikte pişirilen kiraz yaprağı köftesi tabağa alındıktan sonra kavrulmuş soğanla buluşur ve o inanamayacağınız lezzetine kavuşur. Size birisi Malatyanın nesi meşhur diye sorarsa cevabınız artık hazır. Ve eğer Malatya’daysanız ne yapın edin bir tabak yemeden oradan ayrılmayın.

Pirpirim Yemeği

Pirpirim ismini daha önce hiç duydunuz mu bilmiyoruz. Ama biz ilk duyduğumuzda çok şaşırdık. Malatya’nın meşhur yemekleri arasında olan bu yemek, Malatya halkının pirpirim dediği bir çeşit ot ve bu hepinizin bildiği bir ot, Semizotu. Biz semizotu olarak biliyoruz Malatyalılar ona pirpirim diyor. Bundan da ıspanak yemeğine benzer bir yemek yapılıyor. Bulgurla birlikte pişirilerek yapılan pirpirim yemeği yaz döneminin en sevilen yemeklerinden. Bir de üzerine bir iki kaşık yoğurt da koyarsanız tam olur…

Malatya Yemek Rehberi içeriği, 05 Mayıs 2019 tarihinde Malatya.com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha