Malatya Usulü Yassı Kadayıf (Taş Kadayıf) Tarifi

Hamuru için; 1 su bardağı süt 1 su bardağı şu 1.5 su bardağı un 1 tatlı kaşığı kuru maya 1 tatlı kaşığı şeker 1 çay kaşığı tuz Şerbeti için; 2 su bardağı şu 2 su bardağı şeker İçi için; Cev...

Malatya Usulü Yassı Kadayıf (Taş Kadayıf) Tarifi

Hamuru için;

1 su bardağı süt 1 su bardağı şu 1.5 su bardağı un 1 tatlı kaşığı kuru maya 1 tatlı kaşığı şeker 1 çay kaşığı tuz

Şerbeti için;

2 su bardağı şu 2 su bardağı şeker

İçi için;

Ceviz Malatya Usulü Yassı Kadayıf (Taş Kadayıf) Tarifi Yapılışı Hamuru için tüm malzemeleri karıştırıp krep hamurundan biraz daha koyu kıvamda olması lazım bir köşede mayalanmasını bekleyelim. Şerbeti için su ve şekeri kaynatıp bir köşede soğumasını bekleyelim. Ardından mayalanan hamuru pişirmek için yapışmayacak bir tavaya ısındıktan sonra hamurdan bir yemek kaşığı kadar alıp tavaya dökelim. Sadece bir tarafı pişecek üzerindeki ıslaklık gidince altınada bakarsınız pişmişse olmuş demektir. Tüm hamur bitene kadar bu işleme devam edin. Ardından bir tane yassı kadayıftan alıp pişmemiş tarafına ceviz koyup kapatın ve sıvı yağda kızartalım. Hemen kızarınca soğuk şerbete atalım bekletmeden çıkartıp servis tabağına alalım.

Malatya Usulü Yassı Kadayıf (Taş Kadayıf) Tarifi içeriği, 10 Ocak 2019 tarihinde Malatya.com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha