Malatya'nın Eşsiz Lezzetleri

Malatya'yı gezip bitirdikten sonra karnınız acıktı ne yiyeceksiniz? Bu sorunun cevabı çokta zor değil. Çünkü Malatya'ya gelen bir turist aç kalmayacakdır. Kebap Malatya’ya kadar gidilir de kebap...

Malatya'nın Eşsiz Lezzetleri

Malatya'yı gezip bitirdikten sonra karnınız acıktı ne yiyeceksiniz? Bu sorunun cevabı çokta zor değil. Çünkü Malatya'ya gelen bir turist aç kalmayacakdır.

Kebap

Malatya’ya kadar gidilir de kebap yenmez mi? Kebabın birçok çeşidini bulabileceğiniz Öz Güngör Kebap ilk akla gelen yerlerden birisidir. Bakırcılar Çarşısı’nın içerisinde yer alan bu mekanda yediğiniz kebabın lezzetini büyük ihtimalle uzun süre unutamayacaksınız. Eğer mekan kapanmadan, kebaplar bitmeden yetişmek isterseniz ne kadar erken giderseniz o kadar iyi olur. Çünkü akşamüzeri giderseniz eliniz boş dönebilirsiniz.

Kaburga Dolması

Malatya ile özdeşleşen yemeklerin arasında kaburga dolması da yer almaktadır. En iyi kaburga dolmasını yiyebileceğiniz yer ise Hava Lojmanları civarlarında rahatlıkla bulabilirsiniz

Ev Yemekleri

Daha çok evlerde hazırlanan yemekler de denemeye değerdir. Eğer imkanınız varsa bu yemekleri tadabilirsiniz. Bunlardan ilki Yeşilyurt bölgesi ile özdeşleşen kirazlı yaprak sarmasıdır. Kiraz yapraklarının içerisine yarmadan yapılan köfteler sarılır, özel yöntemler ve malzemelerle pişirilir. Bunun dışında analı kızlı, bumbar, içli köfte, yaz aylarında balkonlarda kurutulan patlıcan ve biberlerle hazırlanan dolma ve bulgur kullanılarak yapılan birçok yemek de denemeye değerdir. Zaten Malatya mutfağı denince ilk akla gelen malzemelerden birisi de bulgurdur ve bu malzeme kullanılarak hazırlanan birçok yemek vardır.

Alabalık

Eğer biraz vaktiniz varsa Doğanşehir Sürgü’de balıkçılarla karşılaşıp alabalık yiyebilirsiniz.

Malatya'nın Eşsiz Lezzetleri içeriği, 24 Nisan 2019 tarihinde Malatya.com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha