MALATYA MUTFAĞI

Malatya mutfagı  küçümsenmeyecek geniş bir yemek kültürüne sahip.Her şeyi güzel Malatyamın her yemeğide ayrı güzeldir.Malatya’da yapılan yiyeceklerde kullanılan ana madde bulgurdur.Bizde meşhur bir sö...

MALATYA MUTFAĞI

Malatya mutfagı  küçümsenmeyecek geniş bir yemek kültürüne sahip.Her şeyi güzel Malatyamın her yemeğide ayrı güzeldir.Malatya’da yapılan yiyeceklerde kullanılan ana madde bulgurdur.Bizde meşhur bir söz vardır “Bulgur olmazsa Malatyalıların karnı doymaz.” derler..Gerçekten de öyle bulguru evirip çevirip neler yapmış becerikli Malatya kadınları…

Sulu köfte diye bilinir: Gırık

kıyma, bulgur ve tereyağ. 3 ana malzemenin bir araya gelmesiyle oluşan muhteşem bir tat. Doyurucu bir yemek olan Gırık yanında sıcacık ekmekle yiyebilirsiniz. Çok güzel gidiyor.

Banık (bulgurlu köfte)

Yapımında iki çeşit kıyma(kuzu ve dana) ile iki çeşit bulgur(orta taneli ve iri taneli) kullanılarak hazırlanır. Malatya'nın olmazsa olmaz yemeğidir. Lezzeti hakkında bu bilinin bile yeterli olduğunu düşünüyoruz.

Lahana köftesi

Pilavlık bulgur ve aynı miktarda kıyma ile hazırlanan yemek çeşididir. İçindeki kıyma miktarının bulgur ile aynı olduğundan dolayı lahana sarması olarak değil de lahana köftesi olarak biliniyor.

 Kara çorba

Dertlere şifa olarak isimlendirilen bu çorba hastalıklara birebir gelmektedir. Başka bir yerde bulunmayan Malatya’nın kara nohutundan yapılıyor, tadı çok güzel ve besleyicidir. İçindeki malzemelerin çokluğundan aşure çorbası olarak da dile getiriliyor.

Acılı ayran

Süzme ve normal yoğurdun aynı anda karıştırılmasıyla hazırlanan ayrana, özel yasemin biberleri konulduktan sonra bir gün boyunca buzdolabında bekletmeye bırakılıyor. Yaz aylarının vazgeçilmez içeceği olan bu ayran varken kimse normal ayranın yanına bile yaklaşmıyor.

 Analı kızlı

İçli köfte gibi hazırlanan büyük parçaların yanına kızı olarak isimlendirilen küçük bulgur topları da eklenince, tek tabakla masadan doyup kalkacağınız bir yemek haline geliyor.

İçli köfte

Diğer yörelerde de bulunan bu köfte Malatya’da içine ve dışına kıyma koyularak cevizli bir harç ile büyük yuvarlak köfteler şeklinde hazırlanıyor. İsteğe göre haşlayıp ya da kızartıp yiyebilirsiniz.  

MALATYA MUTFAĞI içeriği, 10 Ocak 2019 tarihinde Malatya.com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha