Malatya'da Yapılacak Şeyler

Malatya'ya gitmek aklınızdan geçiyorsa ve gidince ne yapacağım diye düşünüyorsanız işte Malatya'da yapabileceğiniz şeyler. Malatya'da keşke bunu da yapsaydım, dememeniz için aşağıdakileri sizin için s...

Malatya'da Yapılacak Şeyler

Malatya'ya gitmek aklınızdan geçiyorsa ve gidince ne yapacağım diye düşünüyorsanız işte Malatya'da yapabileceğiniz şeyler. Malatya'da keşke bunu da yapsaydım, dememeniz için aşağıdakileri sizin için sıraladık.

Malatya Beşkonaklar

Şehir merkezinde olan Beşkonaklar tarihi Malatya evleridir. Eğer görmk isterseniz sinema caddesinde bulunmaktadır. Ahşap ve kerpiçten yapılan bu geleneksel evlerin sayısı maalesef oldukça azalmıştır. Fakat yapılan restorasyonlardan sonra birçok ev onarılmış ve sonraki nesillere sağlıklı bir şekilde aktarılması amaçlanmıştır.

Malatya Nemrut Dağı

2150 metre yükseklikte olan Nemrut Dağı hem batı medeniyet hem de doğu medeniyetini birleştiren bir noktadır. Bu durumda dünyanın 8. harikası olan Nemrut dağı aynı zamanda UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde bulunmaktadır. Malatya'nın simgelerinden olan bu bölgede tarihi heykeller, kitabeler gibi bir çok tarihi kalıntılar vardır.

Malatya Orduzu Pınarbaşı

Şehir merkezinde olan Malatya'nın en bilinen mesire ve piknik alanıdır. Oluşturulan göletin çevresi çam ağaçları ile çevrili olan Malatya insanlarının huzur bulduğu bir yerdir.

Malatya Günpınar Şelalesi

Günpınar Şelalesi, Malatya ilinin Darende ilçesinde bulunur. İlin doğal güzelliklerinden olan Günpınar Şelalesinde manzara harikadır. Yüksekten düşen suların etrafa yaydığı serinlik ve ortaya çıkan su sesinin yanı sıra etrafındaki ağaçlarında havayı temiz yapması burayı huzur merkezi haline getirmiş.

Malatya Kayısısı

Malatya'nın simgelerinden olan bu yörenin kayısısının binlerce yıl öncesine dayanmaktadır. 5000 yıl önce Malatya’da kayısı olduğu biliniyor ve tarımı yapılmakta idi. Malatya kaysısının Batı Çin’den Orta Asya’ya oradan da Türkistan’a kadar bu geniş bölgenin ana vatanı olduğu tahmin edilmektedir. Nemrut Dağını görmeden,
  • Sultansuyunu gezmeden,
  • İspendere İçmelerine girmeden,
  • Sürgü Takas’ın harika manzarasını görüp burada alabalığın tadına bakmadan,
  • Yöresel lezzetlerden kağıt kebabı, analı kızlı içli köfte, balık köfte ve tereyağlı kaysı tatlısının tadına bakmadan,
  • Şire Pazarına uğramadan
sakın dönmeyin…

Malatya'da Yapılacak Şeyler içeriği, 20 Mart 2019 tarihinde Malatya.com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha