Malatya'da keşfedilmesi gerekilen yerler

Malatya'nın tarihi 9 bin sene öncesine dayanmaktadır. Malatya'nın Kültepe kaynaklarında ‘Melita’ olarak anılan ve Hititçede ‘bal’ anlamına gelen ismi, zamanla Malatya ismini almış. Binlerce yıldır doğ...

Malatya'da keşfedilmesi gerekilen yerler

Malatya'nın tarihi 9 bin sene öncesine dayanmaktadır. Malatya'nın Kültepe kaynaklarında ‘Melita’ olarak anılan ve Hititçede ‘bal’ anlamına gelen ismi, zamanla Malatya ismini almış. Binlerce yıldır doğudan, batıdan, kuzeyden, güneyden gelen turistlerin bir yorgunluk molası verdiği, konaklayıp dinlendiği Malatya, birçok şaire ilham kaynağı olmuş. Bizlere de bu keşfedilmesi gereken muazzam şehir kalmış!

Peki Malatya'da Keşfedilmesi  Gerekilen Yerler Neresi?

Bu sorunun cevabı çok kolay;

Malatya Arkeoloji Müzesi

Şu anki Müze Müze Müdürlüğü binasının yapımına 1975 yılında başlanılmış, 1977 yılında bina tamamlanmıştır. 1978 yılından itibaren Karakaya Baraj Gölü altında kalacak yerleşimleri kurtarmak amacıyla yapılan kazılarda ortaya çıkan buluntularla daha da zenginleşen Malatya Müzesi’nin yeni binası 1979 yılında ziyarete açılmıştır. Bu tarihte düzenlenen teşhir-tanzim 1998 yılına kadar gelmiş, ancak modern bir sergilemeye de ihtiyaç duyulması değerlendirilerek 1994 yılı içerisinde yeni bir teşhir-tanzim projesi hazırlanarak 2001 yılından itibaren bu proje hayata geçirilmiştir.

Atatürk Evi Müzesi

Malatya ATATÜRK EVİ MÜZESİ hakkında bilmek isteyeceğiniz her şey içeriğimizde mevcut. İsterseniz Malatya'nın ilk yerleşim yeri olan;

Arslantepe Höyüğü

Malatya’nın 7 km. kuzeydoğusunda, Fırat Irmağı’nın (Karakaya Baraj Gölü) batı kıyısı yakınındaki Orduzu Beldesi’nde yer alan ARSLANTEPE HÖYÜĞÜ kültür dolgusu 30 m. yüksekliğindedir. M.Ö. 5000 yıllarından M.S. 11. yy.’a kadar yerleşim görmüştür.

Battal Gazi Efsanesi

Destanlar ortaya çıktıkları dönemde halk değerleri içerisinde önemli yer edinmiştir; meziyetleri (yiğitlik, mertlik) öne çıkararak, özellikle milletlerin tarihlerindeki “Yeni Kuruluş” dönemlerinde düşmanlarıyla yapılan mücadelelerde halkın birbiri ile ve vatanları ile kenetlenmelerine hizmet ederler. İşte BATTAL GAZİ DESTANIYLA ilgili tüm merak edilenler.

 SİLAHTAR MUSTAFA PAŞA KERVANSARAYI

Malatya gezilecek yerler listesinin başında gelenlerinden SİLAHTAR MUSTAFA PAŞA KERVANSARAYI. Tipik bir Osmanlı kervansarayı özelliği taşır. Ve bu kervansaray, IV. Murat zamanında Bosnalı Silahtar Mustafa Paşa tarafından inşa ettirilmiştir. Malatya'ya gelip ne yiycem diye merak ediyorsanız da. Şu içeriğe göz atmakta fayda var. :)

 MALATYA’DA NE YENİLİR?

Malatya'da keşfedilmesi gerekilen yerler içeriği, 20 Şubat 2019 tarihinde Malatya.com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha